Jako młody pianista u szczytu kariery, Igor Lipiński posiada specjalną kartę w swoich rękach. Jego występy są magiczne. Dosłownie.
— Buffalo News
 
 
Igor-Lipinski-Photo-2.jpg
 
 

Igor Lipiński, polski pianista i pedagog, doktor sztuk muzycznych, prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Oklahoma w Stanach Zjednoczonych na stanowisku Assistant Professor of Piano.

Urodził się 10 września 1986 roku w Tarnowie. W 1998 roku zdobył pierwsze miejsce oraz nagrodę Grand Prix na I Małopolskim Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Tuchowie. W 2004 roku wziął udział w Festiwalu Paderewskiego w Buffalo w stanie Nowy Jork gdzie zagrał rolę pianisty w sztuce teatralnej pt. “Dzieci Paderewskiego” w reżyserii prof. Kazimierza Brauna wystawianej na Wydziale Teatralnym Uniwersytetu Buffalo. W 2005 roku zagrał recital dyplomowy w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie w klasie fortepianu mgr Jarosława Iwaneczko.

W 2011 roku ukończył studia muzyczne na prestiżowej Eastman School of Music na Uniwersytecie Rochester w stanie Nowy Jork gdzie zdobył tytuł magistra sztuki, Master of Music in Piano Performance and Literature, w klasie fortepianu prof. Douglasa Humpherys. W latach 2012-2014 był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej. W 2015 roku obronił rozprawę doktorską pt. "From Liszt to Victor Borge: A Legacy of Unique Piano Performances" otrzymując stopień naukowy doktora sztuk muzycznych, Doctor of Musical Arts in Piano Performance, na prestiżowej Bienen School of Music na Uniwersytecie Northwestern w Evanston w stanie Illinois gdzie studiował w klasie fortepianu prof. Alana Chow.

Od 2005 roku prowadzi intensywną działalność artystyczną w Stanach Zjednoczonych gdzie zagrał ponad 100 recitali w największych ośrodkach muzycznych w kraju. Koncertował wielokrotnie jako solista z orkiestrami symfonicznymi m. in. Buffalo Philharmonic Orchestra, Rochester Philharmonic Orchestra, Cape Cod Symphony Orchestra, Butler County Symphony Orchestra, Woodstock Mozart Festival Orchestra, Lakes Area Music Festival Orchestra, oraz Paderewski Symphony Orchestra, wykonując koncerty fortepianowe Beethovena, Mozarta, Chopina, Liszta, Paderewskiego, Gershwina i Rachmaninowa. Był zapraszany na międzynarodowe festiwale i cykle koncertów pianistycznych m. in. Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny “Dakota Sky” w Sioux Falls w stanie Południowa Dakota, Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny im. Gina Bachauer w Salt Lake City w stanie Utah, oraz Cykl Koncertów Steinwaya na Uniwersytecie Południowej Florydy w Tampie na Florydzie. W 2012 roku zagrał rolę pianisty w sztuce teatralnej pt. “33 Wariacje” inspirowanej 33 Wariacjami na temat walca Diabellego op. 120 Ludwiga van Beethovena wystawianej przez TimeLine Theatre Company w Chicago. Od 2016 roku jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego w San Francisco w Kalifornii.

 
 
Jego gra, oczywiście, niczym bez wysiłku, efektowna, wywołująca wrażenie, wrażliwa, pełna wirtuozerii i technicznie olśniewająca.
— Tony Caramia, Profesor Fortepianu, Eastman School of Music, Uniwersytet Rochester
 
 

Obok działalności koncertowej Igor Lipiński zajmuje się pracą pedagogiczną. W 2009 roku został asystentem w klasie fortepianu prof. Vincenta Lenti oraz prof. Tony Caramia w Eastman School of Music za co został wyróżniony nagrodą “Eastman Teaching Assistant Prize for Excellence in Teaching” przyznawaną asystentom profesorów za wybitne osiągnięcia w nauczaniu. W 2012 roku został asystentem i wykładowcą na Wydziale Fortepianu i Pedagogiki Fortepianowej Uniwersytetu Northwestern. W 2016 roku został wykładowcą Uniwersytetu Tennessee w Knoxville w stanie Tennessee gdzie pracował na stanowisku Lecturer of Piano and Piano Pedagogy. Pod koniec drugiego semestru pracy został odznaczony nagrodą wykładowcy roku, tzw. "Teacher of the Year", przyznawaną za wybitne osiągnięcia w nauczaniu przez Stowarzyszenie Pedagogów Muzyki w Knoxville.

W 2017 roku został wybrany z ponad setki pianistów ubiegających się w trybie konkursowym na stanowisko profesorskie w Katedrze Fortepianu Uniwersytetu Oklahoma w Norman w stanie Oklahoma gdzie obecnie prowadzi klasę fortepianu jako Assistant Professor of Piano.

Jest często zapraszany do prowadzenia gościnnych kursów mistrzowskich w wybitnych ośrodkach akademickich m. in. Uniwersytet Tennessee (Knoxville, TN), Uniwersytet Nevada (Las Vegas, NV), Uniwersytet Georgia (Athens, GA), Uniwersytet Stetson (DeLand, FL), Stanowy Uniwersytet Missouri (Springfield, MO), Uniwersytet Zachodniego Michigan (Kalamazoo, MI), Uniwersytet Oklahoma (Norman, OK).

 
 
Niesamowity i niepowtarzalny talent Igora Lipińskiego, unikalne połączenie iluzji i muzyki, zachwyci, podekscytuje i pozostawi Cię w pragnieniu, by zobaczyć jeszcze więcej!
— Harold Weller, Dyrygent, Las Vegas Philharmonic
 
 

W wolnych chwilach od wielu lat pasjonuje go sztuka iluzji. Występował wielokrotnie na najważniejszych festiwalach iluzji w Polsce i za granicą m. in. Krajowym Kongresie Iluzjonistów w Tarnowie w 2000 r., Międzynarodowym Festiwalu Iluzji w Liberec w Czechach w 2001 r., Centre International de la Prestidigitation et de l'Illusion w Blois we Francji w 2001 r., Dubai Summer Surprises Festival w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2003 r. oraz World Magic Seminar w Las Vegas w Stanach Zjednoczonych w 2006 r.. W 2009 roku współpracował ze światowej sławy amerykańskim iluzjonistą Tellerem z duetu Penn & Teller w Las Vegas nad projektem włączenia elementów iluzji do recitalu muzyki fortepianowej. W 2011 roku zwyciężył ze swoim nowatorskim programem na Nowojorskim Festiwalu Komedii “WQXR Classical Comedy Contest” w legendarnym klubie Caroline’s na Broadway’u. Festiwal emitowany był w nowojorskiej telewizji PBS Channel Thirteen. W 2015 roku miała miejsce premiera autorskiego spektaklu pianisty pt. “Piano Illusions” łączącego sztukę iluzji z muzyką fortepianową, który wystawiał na międzynarodowych festiwalach i salach koncertowych m. in. Music on Mondays Concert Series w Nowym Jorku oraz Musica del Cuore Concert Series w Hongkongu.

Koncerty z jego udziałem były emitowane w najważniejszych amerykańskich rozgłośniach radiowych. W 2008 roku jego debiut z orkiestrą Buffalo Philharmonic pod batutą JoAnn Falletta w Sali Koncertowej im. Edwarda i Mary Seaton Kleinhans był emitowany w popularnym programie National Public Radio "Performance Today" słuchanym przez 1,2 milionów słuchaczy tygodniowo. W 2013 roku jego recital ze Studia Koncertowego im. Fay i Daniela Levin był emitowany na żywo w programie chicagowskiej stacji muzyki poważnej WFMT "Impromptu". W 2017 roku wystąpił w specjalnym programie noworocznym krajowego radia i telewizji RTHK w Hongkongu.

Działalność koncertowa Igora Lipińskiego w sezonie 2017-2018 to m.in. recitale na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w San Francisco, Międzynarodowej Serii Pianistycznej w Charleston w Południowej Karolinie, Serii Koncertowej im. Georga Suttona na Uniwersytecie Oklahoma w Norman w stanie Oklahoma, oraz podczas Serii Koncertowej Młodych Pianistów im. Evelyn Miller w Knoxville w stanie Tennessee.

 
 
Igor jest wyjątkowy. Zachwyci Cię grą na fortepianie. Wprawi Cię w zdumienie sztuką iluzji. I będzie Cię nieustająco rozśmieszał swoim bezpardonowym, charyzmatycznym urokiem.
— Teller (Penn & Teller), duet wybitnych iluzjonistów z Las Vegas